Kedves Bálint! Ennyi információ alapján nem lehet helytálló választ adni.
A kisgyermekes szülők foglalkoztatását elősegítő Start kártyaprogram keretében bevezetett aktív munkaerő-piaci programok lassan kifutnak. Start Plusz kártya esetén a munkáltatót megillető adókedvezmény december 31-ig érvényesíthető. A Start Bónusz kártya 2012. év folyamán igényelhető, érvényességi ideje egy év. A kedvezmény legfeljebb 2013. december 31-ig jár.
A munkáltatók 2013. január 1-től (legkorábban 2013. január havi munkabér után) bevezetésre kerülő “Mukahelyvédelmi akció” keretében új kedvezményre jogosultak a gyermekgondozási díj (gyed) folyósítását követően, illetve a gyermekgondozási segély (gyes) és a gyermeknevelési támogatás (gyet) folyósítása alatt vagy azt követően foglalkoztatott munkavállalók után. A foglalkoztatás első két évében 28,5%-os munkáltatói teher (27% szociális hozzájárulási adó és 1,5% szakképzési hozzájárulás) helyett 0% (szociális hozzájárulási adót és szakképzési hozzájárulást), a foglalkoztatás harmadik évében 12,5% szociális hozzájárulási adót és 1,5% szakképzési hozzájárulást fizet. A kedvezmény felső határa havi 100 ezer forint, az ennél magasabb jövedelem esetén is érvényesíthető az adókedvezmény, de a munkabér 100 ezer forint feletti részére már a teljes közterhet kell megfizetni. A kedvezmény más részkedvezménnyel nem vonható össze.
A gyed folyósítása után munkahelyére visszatérő anya
- általános teljes napi munkaidőben foglalkoztatott (8 óra/nap),
- alapbére: 150.000 Ft/hó,
- bérpótlékra nem jogosult.
Munkáltató egy havi közterhe:
- 100.000 forint összeg után: 0 Ft,
- 50.000 forint összeg után összesen: 14.250 Ft, ebből:
- 27% szociális hozzájárulási adó összege: 13.500 Ft,
- 1,5% szakképzési hozzájárulás összege: 750 Ft.
Érvényesíthető egy havi adókedvezmény: 28.500 Ft.
A kedvezmény részmunkaidő esetén is jár, de az igénybe vehető kedvezmény felső bruttó 100 ezer forintos korlátját a részmunkaidő és a teljes napi munkaidő arányában csökkenteni kell.
A gyed folyósítása után munkahelyére visszatérő anya
- részmunkaidőben foglalkoztatott (4 óra/nap),
- alapbére: 75.000 Ft/hó,
- bérpótlékra nem jogosult.
Munkáltató egy havi közterhe:
- 50.000 forint összeg után: 0 Ft (részmunkaidő/teljes napi munkaidő arányában: 4/8 → 50%),
- 25.000 forint összeg után összesen: 7.125 Ft, ebből:
- 27% szociális hozzájárulási adó összege: 6.750 Ft,
- 1,5% szakképzési hozzájárulás összege: 375 Ft.
Érvényesíthető egy havi adókedvezmény: 14.250 Ft.
A kedvezmény az anyasági ellátások megszűnését követő 45. hónap végéig, de legfeljebb 3 évig érvényesíthető. 2013. január 1-jét megelőzően visszatérők után is igénybe vehető azzal a feltétellel, hogy az érvényesítésének végső időpontja ebben az esetben az ellátás megszűnését követő 45. hónap utolsó napja. (Felhívom a figyelmet, a 45. hónap nem a kedvezmény érvényesítésének teljes időtartamát jelenti, hanem az érvényesítés végső határidejét.) Nem feltétel az új foglalkoztatás, a visszatérést követően a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot biztosító munkahelyre visszatérő kisgyermekes munkavállaló bére után ugyanúgy érvényesíthető, mint az új foglalkoztatott után.
A terhességi-gyermekágyi segély (tgyás) folyósítása után visszatérők után nem jár kedvezmény.
Fontos, hogy a kedvezményt a munkáltató csak igazolás esetében érvényesítheti, amit a kisgyermekes szülő kérelmére az anyasági ellátást folyósító egészségbiztosítási szerv, társadalombiztosítási kifizetőhely, kincstár, vagy családtámogatási kifizetőhely állít ki.
Letölthető kérelem:
Letöltéshez kattintson ide: MÁK kérelem
Szerző