Kedves István! Igen, marad.
Nem sikerült állást találni és lejárt az álláskeresési járadék folyósítás időszaka? Nem teljesen reménytelen a helyzet, álláskeresési segélyt lehet igényelni a Munkaügyi Központban. Akinek a járadék megállapításához nem volt elegendő előzetes munkaviszonya (vállalkozói jogviszonya), járadék helyett szintén segélyre lehet jogosult.
.
Milyen feltételek mellett jár az álláskeresési segély?
Három típust határoz meg a törvény, ezek közül az első típusba azok az álláskeresők tartoznak, akik részére a járadékot legalább 180 napra állapították meg és a folyósítás idejét kimerítették. Ilyenkor a határozattal megszüntetik a járadék folyósítását és a megszüntetéstől számított 30 napon belül lehet a kérelmet benyújtani a segély megállapításához. A Munkaügyi Központ kirendeltségén az ügyintézők minden esetben felhívják az álláskereső figyelmét az igénylés lehetőségére, ha ez nem azonnal történik meg, akkor a 30 napos határidő betartására figyelni kell. A segélyt 90 napos időtartamra állapítják meg, amennyiben az álláskereső a kérelem benyújtásának időpontjában betöltötte az 50. életévét, 180 napig folyósítható az ellátás.
A második típusba, 4 éven belül legalább 200 nap jogosultsági idővel (munkaviszony, vállalkozói jogviszony) rendelkező, járadékra nem jogosult álláskeresők tartoznak. Részükre szintén 90 napig állapítható meg a segély.
Harmadik típus az életkor szerint előírt nyugdíj előtt 5 évvel álló álláskeresőkre vonatkozik, akik legalább 140 napig járadék folyósításban részesültek és a nyugdíj megállapításához rendelkeznek elegendő szolgálati idővel. A segély gyakorlatilag az öregségi nyugdíj, rokkantsági, vagy baleseti rokkantsági nyugdíj jogosultság megszerzéséig folyósítható.
.
Álláskeresési segély összege
Az összeg a segély iránti kérelem benyújtásakor érvényes minimálbér 40%-a, ez 2011-ben számszerűen bruttó 1.040 Ft/nap. Ha a járadék megállapításához igazolt jövedelem nem éri a minimálbért, akkor az igazolt jövedelem 40%-a lesz a segély bruttó összege. A bruttóból 10% nyugdíjbiztosítási járulékot, valamint személyi jövedelemadót (szja) vonnak. Az szja kedvezmények érvényesíthetők, vagyis az adójóváírás és a családi kedvezmény, bár ez utóbbi az alacsony összeg miatt nem lehetséges.
A segélyt a kérelem benyújtását követő naptól állapítják meg.
.
Költségtérítés
Az álláskeresési járadék vagy segély folyósításában részesülő álláskeresők részére, a támogatások megállapításával (Munkaügyi Központ és lakóhely között), valamint munkahelyteremtéssel kapcsolatos esetekben, tömegközlekedési eszközön a helyközi oda-visszautazás költségét meg kell téríteni. A foglalkoztatási szerv által kezdeményezett foglalkoztatás-egészségügyi szakvélemény beszerzésével kapcsolatban keletkezett helyközi utazási költéséket szintén ki kell fizetni. Jogszabály rendelkezhet úgy is, hogy a helyi utazási költséget is meg kell téríteni. A feltételekről a Munkaügyi Központban tudnak bővebb tájékoztatást nyújtani..
A következő bejegyzésben az álláskeresési járadék és segély megszüntetésére, szüneteltetésére vonatkozó tudnivalókat ismertetem.
.
Ajánlott bejegyzések:
Szerző