Kedves István! Igen, marad.
Már többen tették fel a kérdést a megváltozott családtámogatási szabályozás hogyan érinti az ikergyermekek után járó gyermekgondozási segély (gyes) folyósítását, akkor ha a keresőtevékenység nem haladja meg a heti 30 órát. Gyakorlatilag mindig arra irányult a kérdés, hogy megmarad-e a dupla Gyes, vagy csak szimpla, vagyis egy gyermek után járó összeget folyósítanak ugyanúgy, mint az időkorlátozás nélkül dolgozó ikres mamáknak, esetleg papáknak.
Valamiért az a tévhit kering a neten, hogy függetlenül attól, hogy hány órában folytat keresőtevékenységet az anyuka csak szimpla Gyesre jogosult. Szeretnék erre rácáfolni..
Többen a törvényben keresik a vonatkozó részt, amelyből ki lehetne olvasni az igazságot. Nem szabad feledni, hogy a törvény végrehajtását is szabályozzák, amely jelen esetben azt mondja, hogy a gyes folyósítása, illetőleg szüneteltetésének időtartama alatt a jogosultságot érintő tényeket be kell jelenteni a folyósító szerv felé. Pontosan, a jogosultnak be kell jelentenie, ha a gyermek egyéves kora után heti 30 órát meghaladó időtartamban folytat keresőtevékenységet, kivéve ha azt az otthonában végzi. Nem kell ilyen bejelentést tennie a kiskorú szülő gyermekének gyámjának, valamint a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermekre tekintettel gyermekgondozási segélyre jogosult személynek, ők időkorlátozás nélkül folytathatnak keresőtevékenységet úgy, hogy a gyes jogosultságot nem vesztik el.
Az előbbiek értelmében teljesen bizonyos, hogy heti 30 órát meg nem haladó keresőtevékenység esetében senkinek sincs bejelentési kötelezettsége konkrétan a keresőtevékenységgel kapcsolatban, vagyis ikergyermekek mellett a teljes gyes jár.
Mindez megegyezik a jogalkotó szándékával, amellyel a törvénymódosítás vonatkozó részének indokaként előterjesztett:
A kapcsolódó módosító javaslat – egy, az ikergyermekeket nevelő személyeket érintő külön rendelkezés beiktatásával – biztosítja, hogy az ikergyermekeket nevelők ne kerüljenek hátrányos helyzetbe a nem ikreket nevelő személyekhez képest. A hatályos törvényi szabályozás alapján ikergyermekek után azon naptári év december 31-ig jár gyermekgondozási segély, amelyben a gyermekek közül az utolsó általános iskolai tanulmányait megkezdi . Az ikergyermekeket nevelő személyek (általában édesanyák) évekkel ezelőtt e jogszabályi háttér tudatában vállalták azt, hogy – gyermekeik nevelése mellett –teljes munkaidőben kereső tevékenységet folytatnak. A T/1813 . számú törvényjavaslat eredeti formájában történő elfogadása esetén az említett személyek méltánytalan helyzetbe kerülnek
azáltal, hogy – tekintettel a jelenlegi munkaerő-piaci helyzetre – korábbi döntésüket nem vonhatják vissza vagy másíthatják meg, mert a munkáltatók nem tudnák őket rugalmasan távmunkában vagy részmunkaidőben foglalkoztatni .Tekintettel azonban hazánk jelenlegi nehéz költségvetési helyzetére, valamint a közteherviselés elvére, fontosnak tartjuk, hogy az ikergyermekeket nevelők is hozzanak bizonyos áldozatokat, ezért azt javasoljuk, hogy az ikrek utáni gyermekgondozási segély teljes munkaidőben történő foglalkoztatás esetén is járjon, de csak egy gyermek után.
Így az érintett személyek mérlegelhetik, hogy a teljes munkaidőben kisebb összegű gyermekgondozási segélyt vagy a teljes gyermekgondozási segélyt és a részmunkaidőben vagy távmunkában való foglalkoztatást választják, esetleg egyáltalán nem folytatnak kereső tevékenységet. Ellenkező esetben a korábbi döntésük következtében indokolatlanul kerülnének méltánytalan helyzetbe az ikergyermekeket nevelő személyek, illetve családok.
Ha van ikergyermeket nevelő barátnőd, rokonod, ismerősöd, mond el neki is szóban, facebookon, twitteren, iwiw-en….
.
Szerző