A magánszemélynek a 2010. évi adóévről benyújtandó személyi jövedelemadó (szja) bevallásához szükséges minden igazolást, tájékoztatást 2011. február 15-ig kell megkapnia. Az általános forgalmi adó (áfa) fizetésére kötelezett magánszemély és az egyéni vállalkozó 2011. február 25-ig köteles a bevallást benyújtani és az esetleges adótartozását rendezni. Aki nem tartozik ezen adózók körébe és nem választotta, illetőleg választhatta a munkáltatói adómegállapítást, az a bevallási és fizetési kötelezettségének 2011. május 20-ig tehet eleget.
Az adóévben levont adóelőlegből és nyugdíjjárulékból az adóhatóság a visszatérítést a bevallás beérkezésétől számított 30 napon belül kiutalja, amennyiben a bevallás hibátlan. Az összeget vagy az adózó saját pénzforgalmi számlájára, vagy a megjelölt postai címére fizetik ki. A 100 Ft-nál kisebb tartozást nem kell megfizetni és az ennél kisebb összeget az adóhatóság sem térít vissza.
A bevallás egy példányát és az igazolásokat 5 évig, vagyis 2016. december 31-ig kell megőrizni. Ez az elévülési idő megszakad, ha az adózó önellenőrzést nyújt be és abban a saját javára módosítja a bevallást. Ebben az esetben az elévülési idő újból kezdődik.
Fontos, hogy az adóbevallás aláírás nélkül érvénytelen!
.
Nem kell bevallást benyújtania annak, aki:
- 2011. január 31-ig munkáltató felé tett nyilatkozatban a munkáltatói adómegállapítást választotta, ebben az esetben a munkáltató készíti el és továbbítja a bevallást az adóhatóság felé és a munkabér elszámolásnál rendezi a visszaigényelt, vagy befizetendő összeget.
- 2011. február 15-ig tett nyilatkozatával az egyszerűsített bevallást választotta.
- Adómentes juttatást kapott.
- Kizárólag adóterhet nem viselő járandóságot szerzett és ezen kívül más bevallás alá eső jövedelmet nem szerzett. A kifizető által kiadott igazoláson szerepelnie kell, hogy a kifizetett összeg adóterhet nem viselő járandóságnak minősül. Ha van bevallás alá jövedelem, akkor az adóterhet nem viselő járandóságot is fel kell tüntetni, ilyen pl. a nyugdíj, gyes, gyet, anyasági támogatás, nevelőszülői díj, ápolási díj, stb.
- Nyugdíjas és a nyugdíján kívül más jövedelme nem volt.
- Nyugdíjas és a nyugdíján, baleseti járadékán, jövedelempótló kártérítési járadékán kívül más jövedelme nem volt feltéve, ha betöltötte a reá irányadó nyugdíjkorhatárt.
- Bevallásadási kötelezettség alá nem eső más jövedelme mellett megszerzett értékpapír-kölcsönzésből, osztalékból, árfolyamnyereségből származó, a vállalkozásból kivont, valamint kifizetővel kötött szerződés alapján ellenszolgáltatás nélkül kapott életjáradékból származó jövedelmeinek együttes összege nem haladja meg a 100 000 forintot, és ebből a kifizető az igazolás alapján, az adót levonta.
- Ingatlanát, vagyoni értékű jogát értékesítette, ebből jövedelme nem keletkezett, és más bevallásköteles jövedelme sem volt.
- Bevallási kötelezettség alá nem eső más jövedelme mellett ingó értékesítéséből is vagy csak ebből szerzett jövedelmet, és e jövedelme a 200.000 forintot nem haladta meg.
- Alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatásból származó 2010. január 1-től 2010. március 31-éig terjedő időszakra megszerzett jövedelme nem érte el a 882 000 forintot, és/vagy az egyszerűsített foglalkoztatásból származó 2010. április 1-től július 31-ig terjedő időszakra háztartási munkából, valamint az idénymunkából megszerzett jövedelme nem érte el a 840 000 forintot és nem külföldi állampolgár, és/vagy az egyszerűsített foglalkoztatásból származó 2010. augusztus 1-től december 31-ig megszerzett jövedelme nem érte el a 840 000 forintot és nem külföldi állampolgár.
- Az adóévben kizárólag olyan jövedelmet szerzett, amely nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján a Magyar Köztársaságban nem adóztatható.
- Mezőgazdasági kistermelő, és az ebből származó– a támogatásokkal csökkentett– bevétele a 600 000 forintot nem haladta meg, feltéve, hogy más, bevallásadási kötelezettség alá eső jövedelme nem volt.
.
Milyen jövedelmeknél kötelező bevallást benyújtani?
Teljesség igénye nélkül:
- munkabér, szabadságmegváltás, végkielégítés, prémium, jutalom,
- bérnek minősülő kártérítés,
- táppénz, tgyás, gyed, adóköteles baleseti járadék,
- álláskeresési járadék, segély, keresetpótló kiegészítés és keresetpótló juttatás,
- alkalmi munkavállalásból szerzett jövedelem meghaladja a 882.000 Ft-ot, egyszerűsített foglalkoztatásból szerzett jövedelem a 840.000 Ft-ot,
- vezető tisztségviselőként kapott jövedelem,
- segítő családtagként megszerzett jövedelem,
- magánnyugdíjpénztár által a kedvezményezett részére kifizetett, szolgáltatásnak nem minősülő jövedelem,
- külföldi kiküldetésből származó jövedelem,
- borravaló, hálapénz,
- ingatlan értékesítéséből származó jövedelem,
- ingó vagyontárgy értékesítéséből származó jövedelem,
- árfolyamnyereség címén megszerzett jövedelem,
- osztalék címén megszerzett jövedelem,
stb.
.
Érvényesíthető kedvezmények (adójóváírás és adóalapot csökkentő kedvezmények):
- adójóváírás,
- lakáscélú hiteltörlesztésere befizetett összeg halasztott kedvezménye,
- súlyos fogyatékosság miatti kedvezmény, orvosi igazolás birtokában,
- mezőgazdasági őstermelői kedvezmény, legfeljebb 100.000 Ft,
- családi kedvezmény (legalább 3 fő eltartott),
- tandíj, felnőttképzés díja címén igénybe vehető halasztott kedvezmény.
.
A kiadott igazolásokon jelentős változás
2010-től a személyi jövedelemadó számítása bővült az adóalap-kiegészítéssel és a kiadott igazolások tartalmazzák a bruttó jövedelmet és jövedelem típustól függően az ún. szuperbruttósított összeget. A nyomtatvány (1053) kitöltésénél figyelni kell arra, hogy az egyes összegek megfelelő helyre kerüljenek.
..
Gondot jelent, vagy nem szeretnél foglalkozni a személyi jövedelemadó nyomtatvány kitöltésének értelmezésével? Segítek!
.
Szerző