Kedves István! Igen, marad.
Start Plusz kártya kiváltásra jogosultak körébe tartoznak a gyermekvállalás miatt a munkaerőpiactól tartósan távollévő, munkába visszatérő anyák (apák). A kártyát utoljára 2011. december 31-ig lehet kiváltani és ennek alapját a munkáltatót 2013. december 31-ig illeti meg a járulékkedvezmény.
.
Ki jogosult Start Plusz kártyakiváltására és mennyi az érvényességi ideje?
Egyik feltétel, hogy a kártyát kiváltó személy nem állhat foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban, konkrétan:
- közszolgálati jogviszonyban,
- kormánytisztviselői jogviszonyban,
- közalkalmazotti jogviszonyban,
- bírósági és igazságügyi, valamint ügyészségi szolgálati viszonyban,
- hivatásos nevelő szülői jogviszonyban,
- fegyveres és rendvédelmi szervek hivatásos és szerződéses állományú tagjának szolgálati viszonyában.
A másik feltétel a gyermekvállaláshoz kapcsolódó ellátások folyósításához kötött, mégpedig:
- Vagy a gyermek első életévét követően a Gyes folyósítása mellett munkába visszatérő anya/apa igényelheti. A kártya érvényességi ideje a kiváltástól számított 2 év, legfeljebb a Gyesre való jogosultságig használható. A kártya lejárata után a Gyes folyósítás megszűnésének okán újabb Start Plusz kártya nem váltható ki (a következő pontban említett).
- Vagy a gyed, gyes, gyet, valamint ápolási díj folyósításának megszűnését követő foglalkoztatás létesítéséhez, a folyósítás megszűnését követő 365 napon belül igényelhető. A kártya érvényességi ideje szintén 2 év. Ha Start Plusz kártya érvényességi ideje alatt újabb gyermek születik (született), akkor az anyuka a legfiatalabb gyermekre való tekintettel kiválthat újabb kártyát.
.
Hol igényelhető a Start Plusz kártya?
Az APEH ügyfélszolgálatán (2011-től NAV).
.
Mire kell figyelni a Start Plusz kártya igénylésnél?
Mivel a jogosultság egyik feltétele, hogy az igénylő nem állhat foglakoztatási jogviszonyban, a kártyát az új jogviszony létesítését megelőzően ki kell váltani (átmenetileg helyettesítő igazolást kap az igénylő). Természetesen csak akkor, amikor biztos a munkahely, mert a kiváltástól számítva ketyeg a 2 év érvényességi idő.
A gyed, gyes, gyet, illetőleg az ápolási díj folyósításának megszűnését követően a kártya ha 365 napon belül nem kerül kiváltásra, utána már nincs lehetőség igényelni.
.
Milyen kedvezményre jogosult a foglalkoztató?
Az általános szabályok szerint a foglalkoztató a kifizetett bruttó bér után 27%-os társadalombiztosítási járulékfizetésre kötelezett, a Start Plusz kártyával való foglalkoztatás esetén a következő kedvezmény illeti meg:
- A foglalkoztatás első évében a munkabér 10%-t köteles fizetni.
- A második évben pedig a munkabér 20%-át.
A munkaadót a kedvezmény legfeljebb a minimálbér kétszeresének megfelelő munkabér után illeti meg, ez 2011-ben 156.000 Ft. Az ezt meghaladó összeg után az általános szabályok szerint köteles járulékot fizetni. Amennyiben a kártya érvényességi ideje rövidebb, mint két év akkor az érvényességi idő első 12 hónapjára a kedvezőbb járulékfizetést kell alkalmazni.
A kedvezmény igénybevételének feltétele, hogy a foglalkoztatás időtartama a 30 napot meghaladja és a munkaidő legalább a napi 4 órát eléri.
.
A Start Plusz kártyás kedvezmény megszüntetésével vélhetőleg az anyák részmunkaidős foglalkoztatását kívánják ösztönözni, a részmunkaidős kedvezmény bevezetésével, ahol a foglakoztatási jogviszonyban nem állókat a gyermek otthoni gondozása után visszatérő anyák mellett alkalmaznák.
A részmunkaidős kedvezményes foglalkoztatásról bővebben ide kattintva olvashatsz.
.
Ajánlott bejegyzés:
.
Szerző