Kedves István! Igen, marad.
A 2011. januártól megváltozott szabályozás miatt a kisgyermekes anyukák csak egy része tud dolgozni gyes mellett, immár többnyire részmunkaidőben, az otthonában időkorlátozás nélkül. Sokan keresik a megoldást, hogyan lehet áthidalni ezt az időszakot, hogy a „kecske is jóllakjon és a káposzta is megmaradjon”, vagy éppen megalapozni a visszatérés bizonytalanságát, mivel azt rövid időn belül többször követi elbocsátás.
A munka világától önként, vagy kényszerből távol maradók közül a megoldást sokan távmunkában, otthoni munkában látják. No, de hol lehet ilyet találni? Mindenki tudja a választ – leginkább sehol, legalábbis olyat keveset, ami valós is és pénzt is hoz a konyhára. Marad az önfoglalkoztatás, amikor a munkát végző személy a munkát maga szervezi, és legális formába öntve idesorolható az egyéni vállalkozó, a társas vállalkozó (bt. kft., egyéni cég), az adószámmal rendelkező magánszemély.
Mindennek az alapja egy piacképes ötlet kiválasztása, ami vagy egy hobbi tevékenységre, vagy korábbi szakmai tapasztalatokra épül. Mielőtt valaki a tevékenység folytatásának formáját kiválasztja célszerű piackutatást végezni, ismertté tenni az ötlethez kapcsolódó tevékenységet, amelyhez az Internet óriási lehetőséget biztosít. Lehet honlapot készíteni, ezen belül blogolni, folyamatosan fenntartani a potenciális vevők érdeklődését. Ehhez nem feltétlenül kell fizetős, vagy drágább kategóriájú tárhelyet bérelni, vagy domain nevet igényelni, ugyanakkor az ingyenes szolgáltatásoknak is meg van a hátránya, mivel korlátozott a saját igényeknek megfelelő alakítás.
Ha az ötletből már bevétel is lehet, mire érdemes figyelni a vállalkozási forma kiválasztásánál? Először is azt kell felmérni, hogy a tevékenység végzése rendszeres, amihez vállalkozást kell indítani, vagy alakalomszerű, ehhez az adószám kiváltása is elegendő lehet.
Vállalkozásnál mérlegelni kell a felelősség vállalás kérdését, ami lehet korlátlan, idetartozik az egyéni vállalkozó, a korlátlan felelősséggel működő egyéni cég és a betéti társaság, ahol a beltagra vonatkozik. Lehet korlátolt felelősség, ahol a tag (tulajdonos) vagyoni felelőssége nem terjed ki a teljes saját vagyonára, ilyen forma az egyéni cég korlátolt felelősségű tagja és a korlátolt felelősségű társaság tagja.
Fel kell mérni, milyen anyagi teherrel jár a vállalkozás alapítása, illetőleg a működtetése. (Az alapítás terheiről korábbi bejegyzésekben már szó volt, lsd. alul az ajánlott bejegyzéseknél.)
A működtetésnél egyik rendszeres kötelezettség a járulékfizetés, ami bt.-nél, kft.-nél, mint alapító tagnál nem lép be kötelezően, csak akkor, ha a munkavégzést, személyes közreműködést az alapító okirat, illetőleg társasági szerződés előírja. Egyéni vállalkozónál és egyéni cégnél ilyen nincs, ott kezdetektől megvalósul a személyes közreműködés. Gyes, vagy gyet mellett végzett tevékenységnél, vagy annak megszűnését követően, amennyiben nincs más jogviszony –leginkább heti 36 órát meghaladó munkaviszony-, amelyben a járulékokat megfizetik, az általános szabályok szerint, kötelező járulékfizetés van.
A működéshez kapcsolódó egyéb anyagi terhek általánosságban nem határozhatók meg, függnek a folytatott tevékenységtől, annak eszközigényétől, méretétől. Ezeket egyedileg, vállalkozásonként kell megvizsgálni.
.
Ajánlott bejegyzések:
Egyéni vállalkozás, egyéni cég alapítás költségei
Start Plusz kártyával rendelkező anyák foglalkoztatása
.
Szerző