Kedves István! Igen, marad.
A gyermekkel otthon töltött évek alatt sok család megélhetési forrása megcsappan, illetőleg előreláthatólag a korábbi munkahelyre való visszatérés hosszú távon nem biztosított és a helyzet megoldására egyre több anyában felmerül a vállalkozás indításának a gondolata. Keresőtevékenység törvényi szabályozás szerint Gyes folyósítása mellett a gyermek első életévét követően 2011-től legfeljebb heti 30 órát meg nem haladó időtartamban, vagy időkorlátozás nélkül folytatható amennyiben a munkavégzés otthon történik, ugyanez vonatkozik Gyetre is. Tartósan beteg, súlyosan beteg gyermek, illetőleg ikergyermekek esetében Gyesnél megmarad az időkorlátozás nélküli munkavégzés lehetősége, utóbbinál a Gyes összegének csökkentésével.
.
A vállalkozás alapítását megelőző kérdések elsősorban a szükséges tőkeigénnyel, az egyszeri és rendszeres költségekkel, adózással kapcsolatosak. Egyes vállalkozási formák alapításával kapcsolatos költségekkel korábbi bejegyzések foglalkoznak (egyéni vállalkozás, egyéni cég, illetve bt., kft.).
A bejegyzésben ugyanazon vállalkozási formán belül jelentkező egyik lényeges különbségről lesz szó, konkrétan a vállalkozásból származó jövedelemről. Mivel erre többféle adózási mód választható-bizonyos feltételek teljesülésével- a kezdő vállalkozó esetén mind főfoglalkozású, mind mellékfoglalkozású vállalkozóként választható formáról írok. Továbbá nem foglalkozom egyéni vállalkozóként és társas vállalkozóként együttesen fennálló többes jogviszonnyal.
A személyes közreműködés egyéni vállalkozásnál egyéni vállalkozói, gazdasági társaságnál (egyéni cég, Bt., Kft.) társas vállalkozói jogviszonyt eredményez és a járulékfizetést befolyásolja más jogviszonyban való tényleges munkavégzés és az ott megfizetett járulékok.
.
Járulékfizetés főfoglalkozású vállalkozóként
Aki legalább 36 órát elérő munkaviszonyban ténylegesen nem végez munkát, mert nincs ilyen jogviszonya, vagy a meglévőben fizetés nélküli szabadságát tölti, társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség terheli bevételtől függetlenül, minden hónapban. Ez azt jelenti, hogy kezdő vállalkozónak legalább a minimálbér alapulvételével, akkor is kell járulékot fizetnie havonta, ha a vállalkozásból bevétel hiányában nem tud jövedelmet kivenni. Ilyenkor a havi kötelezettség 2010-ben 32.340 Ft, 2011-ben 34.710 Ft. Van egy jó hírem, ez nem feltétlenül „elveszett” pénz, a kötelezően fizetendő és a tényleges jövedelem járulékterheit göngyölítetten figyelni kell.
Ha van tényleges jövedelem kivét, akkor a vállalkozás bruttó jövedelem és társadalombiztosítási járulék költségének 48,4%-a nettó jövedelemként kerül kifizetésre, 51,6%-át pedig a költségvetés felé kell teljesíteni. Az arány meghatározásánál 17%-os kulccsal adózó szja-val is számoltam. A járulékok között a magánszemélyt (foglalkoztatottat) terhelő pénzbeli egészségbiztosítási járulék is megfizetésre kerül -jogszerző idő, alap-, amit társadalombiztosítás pénzbeli ellátás jogosultság elbírálásnál vizsgálnak.
.
Járulékfizetés mellékfoglalkozású vállalkozóként
Mellékfoglalkozású vállalkozónak minősül a legalább 36 órát elérő munkaviszonnyal -részmunkaidőket egybe kell számolni- rendelkező vállalkozó, aki a vállalkozásban csak akkor fizet járulékot, ha ténylegesen jövedelmet vesz ki és nincs minimum határ, ami után köteles fizetni. A kivéthez kapcsolódó vállalkozást terhelő költségből 51,1% nettó jövedelem, 48,9% a költségvetést illető szja és társadalombiztosítási járulék. Mellékfoglalkozású vállalkozót 3,5%-kal kevesebb kötelezettség terhel, mint a főfoglalkozásút és a jogviszonnyal társadalombiztosítási pénzbeli ellátásra (táppénz, Tgyás, Gyed) és álláskeresési támogatásra e jogviszonya alapján nem szerez jogosultságot.
.
Távmunka, otthoni munka, mint önfoglalkoztatás?
Babázás mellett a kismamák, anyák körében keresett a távmunka (nem feltétlenül a „klasszikus” munkajogi értelemben vett), otthoni munka lehetősége. Ez végezhető önfoglalkoztatás keretében is, ilyen lehet hobbiból bevétel szerzése, saját elméleti és/vagy gyakorlati tapasztalatok, de akár egy ötlet megvalósítása. Ha a tevékenység megengedi, akkor célszerű a vállalkozáshoz kapcsolódó egyes részterületeket előkészíteni (internetes igényfelmérés, honlap létrehozása, marketing, vállalkozási információk beszerzése, stb.) és csak akkor alapítani a vállalkozást, amikor már bevételre is szert lehet tenni. Sokan interneteznek baba mellett is, keresik a lehetőséget, így rövid időre nem jelenthet gondot ha az anyuka saját vállalkozás felépítésének előkészítésével, beindításával foglalkozik. Leginkább alkalmas vállalkozási forma ilyen esetben az egyéni vállalkozás, legkisebb az alapítás adminisztrációs és illeték költsége (gyakorlatilag akkor van, ha a folytatásához engedély szükséges), szüneteltethető és leggyorsabban megszüntethető.
Szerző