Kedves István! Igen, marad.
A kismamák/anyák a terhesség utolsó hónapjában, illetve a szülést követően igényelhetik a Tgyást és az ügyintézéshez a különböző élethelyzetekből adódóan nem kizárólag az első gyermekét, hanem a második, harmadik gyermekét váró/szülő nőnek fel is kell készülnie, hogy milyen iratokat és hová nyújthat be.
Hová nyújtható be a kérelem?
Amennyiben a munkáltatónál kifizetőhely működik, az anya munkáltatója (foglalkoztatója) az igényelbíráló szerv. Ha a foglalkoztatónál nincs kihelyezett kifizetőhely, akkor az igényt a csatolt igazolásokkal együtt a foglalkoztató továbbítja a székhelye szerint illetékes regionális egészségbiztosítási pénztár (REP) felé benyújtástól számított 3 munkanapon belül. A foglalkoztató a kérelem elbírálásához „Foglalkoztatói igazolást” állít ki, amelyet a benyújtott iratokkal együtt szintén továbbít. Munkaviszony megszűnését követően, álláskeresési támogatást nem igénylő anya az utolsó foglalkoztatónál intézheti az igénylést.
Munkaerő-kölcsönzés keretében foglalkoztatott munkavállalónak a kérelmet az igazolásokkal együtt a kölcsönbevevőnél kell benyújtania és azokat a kölcsönbevevő munkáltató 3 munkanapon belül köteles a kölcsönbeadó munkáltató felé továbbítani és a foglalkoztatóra előírt kötelezettségek a továbbiakban a kölcsönbeadó munkáltatót terhelik.
Ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnt (befejezett végelszámolás és/vagy felszámolás), valamint méltányosságból megállapítható Tgyás esetén az anya lakóhelye szerinti illetékes REP az eljáró szerv.
Egyéni vállalkozó kérelmét a székhelye szerinti illetékes REP-nél nyújthatja be.
Az aki egyidejűleg több biztosítással járó jogviszonyban köteles ún. egyént terhelő pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizetni (jelenleg 2%) -pl. két részmunkaidős munkaviszony, amelyben a munkaidő külön-külön nem éri el a heti 36 órát- az a kérelmét a társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező munkáltató felé nyújtja be. Ha mindkét foglalkoztatónál működik kifizetőhely, akkor az eljáró szerv az ahol a foglalkoztatás előbb kezdődött, azonos dátumoknál az, ahol a biztosított szerződés szerinti jövedelme magasabb.
A foglalkoztató a beérkezett iratok átvételét hitelt érdemlő módon köteles igazolni.
Milyen iratokat kell benyújtani?
Ha az anya a gyermek születése előtt nyújtja be a kérelmet, csatolni kell a terhesállományba vétel igazoló orvosi igazolást, vagy ha nem vették terhesállományba, akkor a terhesgondozási könyvet.
Szülés napjától igényelt ellátás esetén a gyermek születését igazoló anyakönyvi kivonattal kell igazolni a jogosultságot, halva születésnél pedig perinatális halottvizsgálati bizonyítvánnyal. Anyakönyvi kivonat csatolásának hiányában az egészségbiztosító a kérelem elbírálása érdekében adatszolgáltatásra megkeresi az adatot nyilvántartó hatóságot.
Örökbefogadásnál az örökbefogadásról szóló gyámhatósági határozatot és az örökbefogadási szándékról szóló határozatot is csatolni kell.
Álláskeresési támogatásban részesülő személynek a támogatásról szóló, illetve szüneteltetéséről szóló határozatot kell benyújtani.
Amennyiben a kérelmező a szülést megelőző két éven belül más foglalkoztató(k)nál is biztosítási jogviszonyban állt, akkor a „Jövedelemigazolás egészségbiztosítási ellátás megállapításához” c. korábbi foglalkoztató által kitöltött nyomtatványt -mellékelve az esetleges pótlapot is- a foglalkoztató részére át kell adni -ha ez korábban nem történt meg- és az a továbbítandó dokumentumokhoz csatolja. Egyéni vállalkozó a kérelemmel együtt köteles a REP felé benyújtani.
A biztosítási jogviszony megszűnését követően folyósított ellátások (passzív) időtartamát a folyósító szerv az „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és pénzbeli ellátások folyósításáról” , köznyelvben elterjed TB kiskönyvbe bejegyzi, ezért az igazolványt szintén mellékelni kell (vállalkozói jogviszony, munkaviszony megszűnését követően, álláskeresési támogatás folyósításának szüneteltetése alatt, esetleg megszűnését követően).
A benyújtandó dokumentumokkal együtt be kell továbbítani az anya nyilatkozatát. A minta nyomtatvány megtekintéséhez kattints erre a szövegre.
Figyelem! A tgyás igényt elbíráló szerv (kifizetőhely, REP) a pénzbeli ellátás jogosultját (érvényes Gyedre és táppénzre is) a jogosult kérelmére tájékoztatja az ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.
Egyéb
A kérelemben foglaltak teljesítése esetén nem kell határozatot hozni.
Az ellátás iránti igényt az igénybejelentés napjától legfeljebb 6 hónapra érvényesíthető.
Az ellátást kifizetőhellyel rendelkező munkáltatónál bérfizetési napon, egyéb esetekben a tárgyhót követő 10. napjáig kell folyósítani.
.
Magazin cikk: A baba első okiratai, kattints ide a letöltéshez>>
.
Szerző