Kedves István! Igen, marad.
A válság hatásaként krízishelyzetbe jutott személyek támogatására nyújtandó szociális segély a kormány eredeti programja szerint 2009. október 31-ig volt igényelhető, az igénylés határidejét először 2010. január 31-ig, majd 2010. április 30-ig módosították. A támogatás egyszeri, vissza nem térítendő 20.000 Ft-tól 100.000 Ft-ig terjedő összegű kifizetés és a család egy tagja részére állapítható meg. 2010. január 31-ig összesen 109.699 igény érkezett a Nyufig felé, ebből 99.912 a pozitívan lezárt kérelmek száma, amelyre összesen 3.850.579.900 Ft támogatást ítéltek meg (statisztikai adatok: február 15-i állapot). Nézzük a jogsultsági feltételeket és az elbírálás szempontjait.
A jogosultság feltételei:
- Az igénylő nagykorú.
- Magyar Köztársaság területén bejelentett lakó-, vagy tartózkodási hellyel rendelkezik.
- Az igénylő családjában a kérelem benyújtását megelőző hónapban az egy főre jutó jövedelem a minimálbér nettó összegét nem haladja meg. 2010 február 1-től benyújtott kérelmeknél ez az összeg 60.236 Ft/fő.
- Az igénylő részére nyugellátást nem folyósítanak.
- A kérelmező a munkahelyét 2008. szeptembert követően vesztette el.
- Jövedelme a 2008. szeptember havi jövedelméhez képest 20%-kal, vagy 20% fölötti mértékkel csökkent.
- A lakáshitel havi fizetési kötelezettsége 20%-ot elérő mértékben emelkedett a 2008. szeptember havi összeghez képest (lakáscélú kölcsönszerződéssel).
- Az igénylő egészségi állapota indokolja.
- Egyéb ok miatt krízishelyzetbe jutott.
- A kérelmező háztartásában sem 2009. november 15-én, sem a kérelem benyújtásának időpontjában nem vehető igénybe fűtési célú vezetékes energiaforrás.
- Áram- és gázszolgáltatás egyaránt ki van kapcsolva.
- Vagy nem áll rendelkezésre vezetékes gázszolgáltatás és az áramszolgáltatás ki van kapcsolva.
Ki nem jogosult támogatásra?
- Aki részére a kérelem benyújtását megelőző 12 hónap folyamán 15.000 Ft-ot meghaladó átmeneti segélyt állapítottak meg.
- Akinek benyújtás időpontjában átmeneti segély megállapítása iránti eljárás van folyamatban. (Megjegyzés: elbírált, még nem jogerős határozat már nem kizáró feltétel.)
- Aki a támogatás iránti kérelem benyújtását megelőzően 90 napon belül átmeneti segély iránti kérelmét még nem nyújtotta be, kivéve, ha a helyi önkormányzat rendeletében előírt feltételek az átmeneti segélyre való jogosultságát kizárja. (Megjegyzés: utóbbit benyújtás nélkül az önkormányzat nem tudja elbírálni.)
Igazolások, elbírálás egyéb szempontjai:
A munkahely elvesztését nem kell külön igazolni, csak nyilatkozni kell (dátum beírásával és aláírással), valamint az elvesztés dátuma nem lehet 2008. szeptember 30-át megelőző. Az elvesztés okát nem kötelező feltüntetni, amennyiben mégis feltüntetésre kerül és az rendkívüli felmondás –akár munkavállalói, akár munkáltatói-, akkor a kérelmet elutasítják. A határozott idejű munkaviszony megszűnése nem kizáró ok. Ha a kérelmező a munkahelyét a meghatározott dátum után elveszítette és később újabb munkaviszonyt létesített, akkor ez alapján nem, de egyéb feltételek fennállása esetén a kérelmet benyújthatja.
Jövedelemnél a 2008. havi jövedelemről igazolást nem kell benyújtani, arról nyilatkozni kell (%-os mérték beírásával és aláírással). A benyújtást megelőző hónap megszerzett jövedelmét igazolni kell, pl. bankszámlakivonattal, munkáltatói igazolással (másik családtag). Február hónapban benyújtott kérelem esetében január 1-31-e között kifizetett jövedelmet kell igazolni. Ha jövedelem csökkenés a 20%-ot nem éri el a kérelmet elutasítják, ha a 30%-ot meghaladja különös méltányolást igényel az elbírálás.
A törlesztőrészlet emelkedését –mindkét hónap tekintetében- bankszámlakivonattal, csekkszelvény másolattal, vagy a banktól beszerzett igazolással kell alátámasztani. Ha az emelkedés a 20%-ot nem éri el, akkor a kérelem elutasításra kerül, ha a 30%-ot meghaladja, különös méltánylást igényel. Hitel típusától függetlenül minden olyan kölcsön vonatkozásában benyújtható a kérelem, amelyet lakásvásárlásra, lakásépítésre, lakásfelújításra használtak fel, azonban a lakáscélú felhasználás tényét is igazolni kell.
Az egészségi állapot megromlásának vonatkozásában a rendelet nem adja meg milyen egészség romlás sorolható ide, illetve az igazolás tekintetében nincs formanyomtatvány. Minden olyan háziorvosi, szakorvosi, kórházi igazolás, illetve orvosi szakvélemény benyújtható, amely a támogatás megállapításának indokául szolgálhat. Megjegyzés: a kérelmező az igénylőlapon tünteti fel a körülményeket és az igazolás nem kötelező, ezért hiánypótlásra nem szólítható fel. A feltüntetett betegség súlyosságát érdemben akkor vizsgálhatják, ha ezzel kapcsolatban megalapozott kétség merül fel. Amennyiben 2008. szeptember 30-át megelőzően következett be, a kérelmet elutasítják.
Egyéb ok feltüntetését egyedileg mérlegelik, hogy kimeríti-e a krízishelyzet fogalmát.
Az, hogy nem vehető igénybe fűtési célú vezetékes energiaforrás az ún. 2. számú mellékletben kell nyilatkozni és csatolni kell a szolgáltató igazolását (kikapcsolás ténye és dátuma). A jegyző igazolja, hogy vezetékes gázszolgáltatás nem érhető el és a fűtés nem távhő felhasználásával valósul meg.
Átmeneti segély pl. az alkalmanként vagy havi rendszerességgel nyújtott, a kamatmentes és a természetben nyújtott is. Nem minősül átmeneti segélynek a rendszeres gyermekvédelmi támogatás.
Benyújtás, elbírálási határidő, nyomtatványok
A kérelmet a lakó- vagy tartózkodási hely szerint illetékes helyi önkormányzat jegyzőjénél kell benyújtani, amit előzetes elbírálás után továbbítanak a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság felé. A elbírálást követően a támogatás kiutálásáról annak benyújtástól számított 22 munkanapon belül intézkednek.
Letölthető nyomtatványok:
Igénylőlap: Kérelem a krízishelyzetbe került személyek támogatásának megállapításához.
Megjegyzés a kitöltéshez: 4. pont: több ok is megjelölhető. Jövedelemcsökkentés időpontja: pl. kérelmező bankszámlakivonatán a jövedelem jóváírás dátuma.
Átmeneti segély feltételeit a helyi önkormányzat rendeletben szabályozza, erről információt kérni, valamint az ehhez szükséges nyomtatványokat beszerezni az illetékes önkormányzatnál lehet.
.
Szerző